Może skusisz się jeszcze na...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...

piątek, 12 września 2014

Serowe knedle ze śliwkami



Knedle wywodzą się z pożywnej kuchni chłopskiej.Największą popularnością cieszą się w Niemczech (szczególnie w Bawarii), Austrii, Czechach i na Słowacji. Specjalnością Bawarii są knedle z bułki, tzw. Semmelknodel. Podaje się je do wszelkich pieczeni, mięs duszonych w sosie, gotowanej kapusty, a także jako dodatek do zup lub kompotów z suszonych owoców. W Austrii do dań narodowych należą Marillenknodel, czyli znakomite knedle z morelami. Klasyczne, delikatne Marillenknodel robione są z ciasta ziemniaczanego, ale jest też wielu zwolenników ciasta parzonego. W Czechach natomiast ze swej popularności słyną knedliczki. Podstawowym ich składnikiem są czerstwe bułki -> źródło

Dzisiaj jednak zaproponuję wam nieco inny sposób wykonania tego tradycyjnego dania. Zamiast ziemniaków lub czerstwej bułki użyję sera białego, dzięki czemu ciasto będzie delikatne i zarazem przepyszne. Najbardziej lubię łączyć je ze śliwkami, choć można użyć także np. moreli lub wiśni.

Składniki:
- 400 g sera białego (można użyć także twarożku śmietankowego lub serka ricotta)
-2 jajka
-1/2 łyżeczki soli
-2,5 szklanki mąki pszennej pełnoziarnistej ( jak najbardziej może być również zwykła )
- 20 g roztopionego masła
-cukier brązowy
- śliwki węgierki

Wykonanie :
Ser biały/twarożek/serek ricotta dobrze rozgnieść widelcem i wymieszać dokładnie z jajkami. Następnie stopniowo dodawać mąkę (najlepiej w 4 lub 5 turach). Początkowo ciasto można mieszać łopatką lub łyżką, jednak po dodaniu mąki lepiej zaangażować w to własne rączki :) Ciasto nie może się kleić do palców. Musi być delikatne, miękkie, ale nie klejące. Jeśli nie otrzymaliśmy pożądanej konsystencji, należy dodać więcej mąki. Następnie do całości wlewamy masło i ugniatamy aż ciasto wchłonie całe masło. Formujemy kulę i wkładamy do lodówki na minimum 3 godziny ( najlepiej zrobić ciasto wieczorem i zostawić w lodówce na noc).


Śliwki należy dokładnie umyć i usunąć pestki w taki sposób, aby dwie połówki w jednym miejscu nadal były złączone.Stolnicę mocno posypujemy mąką rozwałkowujemy ciasto na grubość 3-4 mm. Wykrawamy krążki za pomocą szklanki. Teraz przechodzimy do formowania knedli.


Środek każdej śliwki napełniamy cukrem brązowym. Następnie bierzemy jeden placuszek ciasta, umieszczamy śliwkę na środku, a następnie zlepiamy krańce jak przy robieniu pierogów. Potem w dłoniach formujemy ładną kulkę. Trzeba uważać, aby śliwka z każdej strony byłą pokryta ciastem i nie było żadnych dziur ani nie zlepionych brzegów. JEST TO BARDZO WAŻNE !



W dużym garnku gotujemy osoloną wcześniej wodę. Kiedy zacznie się gotować wrzucamy gotowe knedelki. Kiedy wypłynął na powierzchnię kotujemy jeszcze jakieś 15-20 minut. Czas gotowania zależy od grubości ciasta, dlatego najlepiej wyjąć jeden knedelek i rozkroić, aby upewnić się, że ciasto nie jest w środku surowe.
Do knedli  warto przygotować również sos cynamonowy, który wspaniale komponuje się ze smakiem śliwki i delikatnym ciastem serowym. W miseczce należy wymieszać jogurt naturalny z cynamonem i dodać cukier brązowy. Całość dokładnie wymieszać i polewać knedle na talerzu.

                                                                    Smacznego :-) !







1 komentarz:

  1. Muszę niedługo zrobić knedle - atakują mnie ze wszystkich stron ;) Twoje wyglądają wspaniale :)

    OdpowiedzUsuń